Медичні послуги
ПН-ПТ:за записом
  • UA
  • |

Біль в п’яті. П'яткова шпора, фасциїт. Метод лікування - радіочастотна денервація.

Біль у нижній частитні п'яти може бути викликаний порушенням біомеханіки стопи, фасціїтом, дегенерацією жирової підушки, захворюваннями суглобів п'яткової кістки, травм, патологією сухожилків та зв'язок, виникненням неврологічних розладів.

Найчастішою причиною нижньої п'яткової болі є підошвенний фасціїт. Дана патологія зустрічається у 11–15 % дорослих пацієнтів. Одна з причин болю в п'ятковій зоні також є атрофія жирової тканини, яка знаходиться між п'ятковою кісткою і шкірою. Жирова подушка виконує роль амортизатора, поглинаючий удар, що діє на п'ятку в першій фазі кроку та з віком потонщується. Підошвенна фасція є нееластичною, фіброзною структурою для підтримки продольного своду стопи, володіючи «парусним механізмом дії», завдяки якому переноситься маса тіла у фазі переката при ходьбі. П'яткова шпора також може бути причиною больового синдрому, через тривалий запальний процес в підошвенній фасції через мікротравмування з’єднання з кісткою.

Біль має стартовий характер і більш виражений вранці при вставанні з ліжка або з'являється після відпочинку протягом дня, коли фасція укорочується, а при перших кроках знову розтягується, що провокує напад, та має тенденцію до зменшення після кількох хвилин ходьби, але далі посилюється знову. Хворі починають ходити навшпиньки або зовнішньому краю стопи, боячись наступити на п'яту.

З появою болю у стопі важливо своєчасно звернутися до лікаря (ортопеда-травматолога або хірурга). Існує безліч захворювань, що виявляються подібними симптомами. Самолікування може призвести до серйозних ускладнень, аж до порушення функції стопи, формування контрактур (знерухомленість суглобів).

Лікування болю в внутрішньо-нижній п'ятковій ділянці зазвичай консервативне:
1. Максимально можливе фізичне розвантаження болючої зони, для чого рекомендується підбір індивідуальних ортопедичних устілок з формуванням повздовжнього склепіння стопи та підп'ятника з отвором у центрі.
2. Консервативне лікування спрямоване на ліквідацію запального процесу і включає місцеве (гелі, мазі) та системне застосування нестероїдних протизапальних препаратів, які мають протизапальний ефект. Але ці методи, як правило, приносять лише тимчасовий ефект, їх обов'язково потрібно поєднувати в комплексі з іншими методами.
3. Масаж, фізіотерапевтичні методи (ванни, електрофорез) спрямовані на покращення обміну речовин у місці патологічних процесів.                                                                                   

4. При малій ефективності консервативного лікування виконуються лікарська блокада болючого місця кортикостероідом, який дає виражений швидкий місцевий протизапальний ефект та знижує больовий синдром. Однак при частому використанні може привести до руйнування зв'язок або фасції.
5. Найбільш виражений терапевтичний ефект при лікуванні фасциїта, шпори п'яти має ударно-хвильова терапія - заснована на впливі на тканини низькочастотних акустичних ударних хвиль.
Але трапляються випадки неефективності і цього методу лікування.

Біль на внутрішньо-нижній поверхні п'яткової ділянки може бути пов'язаний з защемленням підошвених нервів. Зона прикріплення фасції до п'яткової кістки іннервується медіальним п'ятковим нервом та першою гілкою латерального підошвенного нерва (нерв Бакстера).

 

В останні роки радіочастотна денервація стала методом лікування болю при підошовенному фасциїті при незадовільному результаті консервативного лікування.
Під час маніпуляції використовується радіочастотне електромагнітне поле для створення тепла на дуже невеликій ділянці, щоб порушити мієлінову оболонку на поверхні чутливих нервів. Застосування тепла від 80º до 90ºC протягом 90 секунд призводить до розривів в оболонці, тим самим припиняючи провідність чутливого нерва.

Маніпуляція проводиться під контролем ультразвуку, щоб знайти точне місце прикріплення підошвенної фасції до п’яткової кістки та місця проходження чутливих п’яткових нервів.
Використовуючи радіочастотну денервацію, можна легко контролювати біль, пов’язаний з підошовним фасциитом, усуваючи сенсорне сприйняття запалення в п’яті.
Перед лікувальним впливом спочатку проводиться нервова стимуляція, щоб розмістити електрод поруч із цільовим нервом і відрізнити чутливі нерви від рухових. Відповідно, лікар може бути впевнений, що вплив відбуваеться лише на цільовий нерв.

 


Як правило, пацієнт повідомляє про принаймні 50% покращення протягом перших двох тижнів і досягне максимального зниження  болю до 90 % через чотири тижнів після лікування (Sollitto et al.) Пацієнтам, які не реагують повністю на лікування протягом перших чотирьох тижнів, слід розглянути можливість повторного лікування, щоб отримати максимальне полегшення.
Рапдіочастотна денервація вигідно відрізняється від інших процедур у лікування хронічного болю в п’яті. Основні переваги полягають у тому, що підошвенна фасція залишається неушкодженою і пацієнт має можливість повернутися до щоденної активності на наступний день після процедури, а полегшення болю є тривалим. Це також дозволяє уникнути проведення відкритої операції на п'яті і процедуру можна виконати легко і швидко.

 

17.01.22 Євген Данильчук

лікар-анестезіолог вищої категорії,

спеціаліст з лікування хронічного болю

Стаття: Prospective Study of Percutaneous Radiofrequency Nerve Ablation for Chronic Plantar Fasciitis. H. Yener Erken, Semih Ayanoglu, Ibrahim Akmaz, Kaan Erler and Ahmet Kiral. Foot Ankle Int 2014 35: 95 originally published online 28 October 2013. DOI: 10.1177/1071100713509803

>>>  Про лікаря

Вас зацікавила маніпуляція «радіочастотна денервація колінного суглоба»? - Звертайтесь

>>>  Маніпуляція

Наш Instagram
Приєднуйтесь до нас в мережі Instagram
Підписатися
Instagram